Главная arrow Главная arrow Інвестиційний потенціал агропромислового комплексу Черкащини обговорювали за круглим столом 21.02.2018 г.
.
Інвестиційний потенціал агропромислового комплексу Черкащини обговорювали за круглим столом
У рамках проведення Інвестиційного форуму «Черкащина інвестиційна 2012» відбулось засідання круглого столу «Інвестиційний потенціал агропромислового комплексу Черкащини».

У заході взяв участь заступник голови облдержадміністрації Олексій Головко. Він виступив перед учасниками зібрання із доповіддю: «Потенціал агропромислового комплексу центрального регіону. Особливості та перспективи розвитку аграрного бізнесу на Черкащині».

Звертаючись до учасників засідання, Олексій Головко, зокрема, зазначив:

– Агропромисловий комплекс для економіки області є найважливішим сегментом економіки Черкащини. Насьогодні сільгосппідприємствами, підприємствами переробної та харчової промисловості виробляється більше 60 відсотків валової продукції області, а питома вага сільського населення становить майже половину жителів області.

Чорноземи Черкащини зумовлюють високий рівень розвитку аграрного господарства, в області виробляється близько 6,7 відсотків загальнодержавного обсягу валової сільськогосподарської продукції. (До речі, на одного жителя краю її виробляється в 2,2 рази більше, ніж у середньому по Україні. 2011 року цей показник становив 11,3 тис. гривень (тоді як в державі – 5,1 тис. гривень). За останні п’ять років виробництво сільськогосподарської продукції на 100 га сільськогосподарських угідь зросло майже вдвічі: з 627-ми тис.грн. до 1,1 млн. гривень.

Із року в рік спостерігається приріст валової сільгосппродукції. 2011 року він досяг 17,6 відсотків, її обсяг становить 14,5 млрд. гривень. Питома вага виробленої продукції сільськогосподарськими підприємствами постійно зростає. У 2000 році її частка у них становила 49 відсотків, а господарствах населення – 51, тоді як 2011 року частка виробництва у сільськогосподарських підприємствах  досягла 75 відсотків.

Перспективи розвитку сільськогосподарського виробництва зацікавлюють компанії з Європейських країн, які бачать можливості розширення свого бізнесу на Україні і, зокрема, в Черкаській області. Це сприяє приросту іноземного інвестиційного капіталу.

Для прикладу: за І півріччя 2012 року  в економіку сільського господарства іноземними компаніями проінвестовано 26 мільйонів доларів США, що становить13 відсотків від загальної суми інвестиційних коштів.

Торік залучено внутрішніх інвестицій в агропромисловий комплекс області 883 млн. гривень, у першому півріччі цього року ­344 млн. гривень, що на 21,6 відсотка  більше до відповідного періоду минулого року.

Інвестиції, вкладені в основний капітал сільськогосподарського виробництва, і в наступні роки сприяють збільшенню прибутків від виробничої діяльності.

У першому півріччі цього року обсяг експорту  сільськогосподарської продукції та продукції харчової промисловості становив майже  618 млн. доларів США, зокрема, обсяг експорту продуктів тваринного походження збільшився на 17 відсотків, рослинного на 22 відсотки.
На території області господарську діяльність здійснюють 840 сільськогосподарських та 1016 фермерських господарств.

Із загальної кількості сільськогосподарських підприємств – третина (290 (35%) мають в землекористуванні більше 1 тис. га орендованої землі,  7 господарств орендують більше 10 тис. га. Це – ЗАТ НВФ «Урожай»,  СТОВ Агрофірма «Корсунь»,  СТОВ «Пальмира», ЗАТ «Райз Максимко», СТОВ Зернова компанія «Хорс», СТОВ Агрофірма «Злагода», СТОВ «ЛНЗ-Агро».

Кілька останніх років всіма категоріями господарств виробляється в області понад 3 млн. тонн зернових, 250-350 тис. тонн соняшнику, 800-900 тис. тонн картоплі та  300-350 тис. тонн овочів. За останні роки розширилися площі під соєю в 2,5 рази та цукровим буряком в 2,2 рази.

Вперше в історії області 2011 року отримано рекордний вал зернових культур. Цього вдалось досягти завдяки поєднанню сучасних технологій, залученню іноземних та внутрішніх інвестицій. Виходячи з науково-обґрунтованих розрахунків, технологій вирощування та економічної доцільності в 2012 році прогнозується забезпечити валовий збір зерна не менше 3,5 млн. тонн.

Для зберігання та переробки сільськогосподарської продукції на території області діють:20 овочесховищ, з них 2 введено в дію, а саме   у ФГ «Промінь»  с. Здобуток Жовтня (вартістю 2 млн. грн.) та ФГ «Фенікс» с.Шаулиха Тальнівського району (вартістю 1,5 млн. грн.), загальною площею 760 кв.м. та потужністю 455 тонн;34 об’єкти для зберігання зерна, з яких  введено в експлуатацію 2 зернових склади в Монастирищенському (вартістю 15 млн. грн.) та Корсунь-Шевченківському районах (16 млн. грн.), загальною потужністю 60 тис. тонн.

  •  Основні об’єкти, що будуть введені в експлуатацію в найближчій перспективі:
  •  в с. Будище Лисянського району цього року елеватор місткістю 60 тис. тонн (вартість 22 млн. грн.).
  •  2013 році фруктосховищаФГ «Ольвія» Шполянського району вартістю 1,5 млн. грн.  загальною площею 1000 кв.м. та місткістю 595 тонн.
  • У 2014 році фруктосховища ФГ «Матвіїха» Монастирищенського району (вартістю  2,5 млн. грн.) загальною площею 1680 кв.м. та місткістю 1000 тонн.

Передбачається:

  • збільшення потужностей заводу НВК ТОВ «Фрея-Агро» м. Городище (вартість 3 млн. грн.) до 50 тис. тонн органо-мінеральних добрив та 6 тис. тонн фізіологічно активних препаратів виробництва щороку;
  • будівництво кукурудзяно-калібрувального заводу ТОВ «Монсанто Україна» та створення технологічно-учбового центру для демонстрації новітніх технологій виробництва (вартість об’єкта 100-150 млн. доларів).

В області на  промисловій основі виробляється 100 відсотків м'яса курей-бройлерів, яєць та 40 відсотків молока. Приріст виробництва м'яса птиці досягнуто завдяки переведенню на нові технології потужностей птахофабрики «Перемога Нова» та будівництва потужної птахофабрики у Канівському районі.

Разом з тим, спостерігається збільшення виробництва молока в сільськогосподарських підприємствах. Триває будівництво нових та реконструкція діючих тваринницьких ферм із встановленням сучасного доїльного обладнання. Це дозволяє    економити не лише матеріальні ресурси, а й  суттєво підвищувати якість молока. Введення в дію молочних комплексів ПП «Плешкані» Золотоніського району, корпорації «Украгротех» Христинівського району, СТОВ «Агроко» Чорнобаївського району сприяло збільшенню виробництва молока на промисловій основі майже на 20 тис. тонн.

Сума інвестицій у реконструкцію та добудову   молочних комплексів  за два роки склала майже 50 мільйонів гривень.
У Маньківському районі в СТОВ «Кищенці» проводиться реконструкція та добудова молочного комплексу потужністю 4000 корів з новою технологією виробництва молока.

Завдяки введення в дію свинокомплексів у СТОВ «Валява» Городищенського району, ТОВ СП «Золотоніський», СТОВ «Золотоніський бекон» збільшено виробництво  свинини на 15 тисяч тонн. Інвестиції  в галузь свинарства склали більше 100 мільйонів гривень.

Основою розвитку галузі тваринництва є міцна племінна база, яка  створювалася протягом багатьох років з використанням вітчизняної та зарубіжної селекції, зокрема, в молочному скотарстві, що сприяло створенню української червоно-рябої та чорно-рябої порід молочного напрямку продуктивності.

У свинарстві та птахівництві розводяться інтенсивні породи, гібриди та кроси вітчизняної та зарубіжної селекції. Це дасть змогу значно підвищити продуктивність та забезпечити ринок високоякісною продукцією тваринництва, яка користується попитом.
Завдяки введення в дію нових виробничих потужностей та запровадження сучасних технологій виробництва зберігається позитивна тенденція в розвитку галузі.

Разом з тим, потенціал області з виробництва продукції тваринництва реалізований ще не в повному обсязі.

Тому ми сьогодні вносимо на розгляд пропозиції щодо проведення реконструкцій та будівництва нових комплексів на земельних ділянках  колишніх тваринницьких ферм Тальнівського, Маньківського, Драбівського, Чигиринського районів, підкреслив Олексій Головко.

Він відмітив позитивні зміни у харчовій та переробній промисловості, в якихза 7 місяців цього року збільшилось виробництво  консервів із свинини на 55 відсотків, яловичини - на 45, риби – у 2 рази, овочів – на 7 відсотків. Також зросло виробництво олії – на 6, маргарину – на 33, молока обробленого – на 47, сиру – на 13, продуктів кисломолочних – на 77, горілчаних виробів – на 10 відсотків, пива – в 12 разів.

Облдержадміністрацією розроблена цільова програма «Село Черкащини – 2020», схвалена сесією обласної ради. Її метою є поліпшення житлових і соціально-побутових умов сільської інтелігенції; реалізація заходів щодо відродження села шляхом підвищення рівня життєзабезпечення населення; сприяння поліпшенню показників соціально-економічного розвитку села.

Одним із розділів програми є «Рівень зайнятості населення та створення нових робочих місць». Згідно із зазначеною програмою інтенсивне ведення галузі сільського господарства дає можливість надати жителям села понад 2 тисячі робочих місць у рік. До 2020 року є можливість створення 21,5 тис. додаткових робочих місць за рахунок:розвитку сільськогосподарських підприємств у галузі овочівництва, молочного скотарства та свинарства; створення нових переробних підприємств;розвитку особистих селянських господарств  шляхом створення сільськогосподарських, заготівельно-збутових кооперативів.

З метою ефективного розвитку  сільських територій Черкащини в минулому році між сільгосптоваровиробниками та сільськими радами було укладено угоди щодо соціального партнерства на загальну суму більш як 32 млн. гривень. Цього року  таких угод укладено на суму майже 83млн. гривень, що в 2,6 разів більше минулорічного показника. (на 1 га орендованої землі припадає 103 гривень).

Зазначені кошти спрямовують на будівництво та ремонт дитячих садків, закладів освіти, сільських будинків культури, налагодження освітлень вулиць, ремонту доріг тощо. За останні 2,5 роки на розвиток інфраструктури сільської місцевості значно зросли й надходження з бюджетів усіх рівнів.

Вважаю, що сьогоднішня зустріч повинна поглибити взаємовідносини та розширити коло співпраці на користь динамічного розвитку аграрного сектора нашої області і я впевнений – учасники інвестиційного форуму матимуть гарну нагоду визначити для себе напрямки вигідної співпраці і використати аграрний потенціал області, підсумував свою доповідь заступник голови ОДА Олексій Головко.

Про наукове забезпечення інвестиційного розвитку агропромислового комплексудоповів академік-секретар відділення землеробства, меліорації та механізації Національної академії аграрних наук України Сергій Булигін. Науковець високо оцінив досягнення аграріїв Черкащини, зокрема, щодо дотримання агротехнічної дисципліни та впровадження сучасних технологій. Він надав аграріям ряд корисних порад щодо ведення виробництва в сучасних умовах, викликаних кліматичними змінами. Академік, зокрема, наголосив, що за останні десятиліття зона Лісостепу фактично відповідає параметрам, які раніш визначались для степної зони. А відтак, змінюються агротехнічні вимоги до вирощування рослин. Практично всі ті види сільгосппродукції, які були притаманними для степової зони, придатні для ефективного вирощування на Черкащині. Він зауважив, що перспективними у виробництві для нашої області стають такі культури, як сорго та тритікале.

Сергій Булигін повідомив, що згідно з прогнозами Мінагрополітики на 2015 рік в Україні планується виробити 70 млн. тонн зерна. І це реально. Та водночас застеріг аграріїв про необхідність збереження родючості грунтів та внесення в них рекомендовану кількість добрив. А ще порекомендував не забувати сіяти сидератні культури, які ще називають зеленими добривами (рослини, які тимчасово вирощують на вільних ділянках ґрунту з метою поліпшення структури ґрунту, збагачення його азотом та пригнічення росту бур’янів).

Економічні та регіональні аспекти побудови прибуткового аграрного бізнесу розкрив на засіданні директор Інституту аграрної економіки     Національної аграрної академії наук України, академік, доктор економічних наук Юрій Лупенко.

Переваги та нові можливості переробної галузі, інвестиційні проекти, які пропонуються майбутнім інвесторам представив начальник Головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Вадим Рудишин. А його перший заступник Сергій Гудименко розкрив тему «Тваринництво: перспективи розвитку напрямку та ринки збуту» і також поінформував присутніх про конкретні об’єкти, які пропонуються для першочергового залучення інвестицій.

Позитивним досвідом роботи ділились із учасниками зібрання Герой України, керівник СТОВ Агрофірма «Маяк» Микола Васильченко,директор ПрАТ НВФ «Урожай» Олег Васецький, заслужений працівник сільського господарства України, генеральний директор ПОСП «Уманський тепличний комбінат» Микола Гордій.

Ряд бізнесменів-аграріїв презентували на засіданні переваги ведення власного бізнесу, зокрема, щодо перспективності вирощування кролів, розведення риби, виробництва біогумусу, засобів захисту рослин та інші.

Професор, в.о. ректора Уманського національного університету садівництва Олена Непочатенко розповіла учасникам круглого столу про новини, які запроваджено в цьому навчальному закладі у підготовці та перепідготовці фахівців-аграріїв та розвиток інституту дорадництва в області.

Подякували керівництву області, і, зокрема, голові облдержадміністрації Сергію Тулубу іноземні інвестори, які вже працюють в аграрному бізнесі Черкащини.

Успіхи та перспективи розвитку сільськогосподарського виробництва на Черкащині підкреслювали практично всі виступаючі.

Герой України Микола Васильченко запросив усіх бажаючих відвідати сільгоспгосподарство, яке безмінно очолює вже понад 34 роки!

Аграрії відзначали, що  засідання круглого столу вдалося насиченим і корисним. Адже під час спілкування вони дізнались чимало важливої інформації, ближче познайомились і зможуть використовувати отримані знання та підтримувати корисні взаємостосунки у майбутньому.


Источник: www.oda.ck.ua
 
« Пред.   След. »